GENDER - rovnost pohlaví
Důsledky genderové (ne)rovnosti v 21. století lze stále spatřovat v celé řadě oblastí. Rozdíly v přístupu k mužům a ženám se projevují v odlišném odměňování, kdy stále platí, že žena za tutéž práci získává menší mzdu, než muž. Rovněž zastoupení žen ve veřejném životě je významně nižší, než u mužů.
Pojem GENDER je označení osobní identity jedince a jeho společenské role ve vztahu k maskulinitě a feminitě. Gender je označením toho, do jaké míry se jedinec cítí být mužem či ženou. S pojmem gender jsou spojeny také ustálené genderové role neboli způsoby očekávaného chování jedinců, na základě jejich pohlaví.
Příklady takovýchto ustálených názorových genderových stereotypů:
žena patří za plotnu,
ženy nepatří do veřejných funkcí,
muž musí živit rodinu aj.
Genderové role mohou být značně odlišné v rámci jednotlivých kultur, typickým příkladem je odlišné vnímání role žen a mužů v arabské kultuře a v zemích západní Evropy. Rovněž dochází k jejich proměnách v čase. Například ve Spojených státech amerických se v 50. letech 20. století podílela na ekonomickém zabezpečování rodiny zhruba třetina žen, zatímco na konci 20. století to byly téměř dvě třetiny (60 % žen ve srovnání se 75 % mužů)
V moderní době, v 21. století, se hlásají postoje rovnosti mužů a žen. Přesto však je genderová nerovnost dosud běžná i ve vyspělých ekonomikách. Nejčastěji se genderová nerovnost projevuje mzdovou nerovností, tedy tím, že ženy na stejné pozici jako muži vydělávají v průměru méně než ženy.